Polární vír rozdělil Evropu napůl. Meteorologové vysvětlili, co se teď bude dít – 24 Global News | Latest International Breaking News Today

Polární vír rozdělil Evropu napůl. Meteorologové vysvětlili, co se teď bude dít – Latest International Breaking News Today


Počasí je chaotický systém a je velmi obtížné ho předpovědět. Proto mohou mít i malé změny, jako například rozpad polárního víru, velký dopad. Meteorologům to usnadní předpovídání dlouhodobého počasí v severní Evropě.

Vědci z Ludwig-Maximilians-Universität Ludwig-Maximilians (LMU) v Německu studovali jev zvaný polární vír, který má zásadní vliv na počasí. Vědcům se podařilo zjistit, že rozpad polárního víru může pomoci předpovědět počasí na několik týdnů dopředu. Výsledky studie byly zveřejněny v časopise Meteored.

Když polární vír zeslábne nebo se zcela zhroutí, severoatlantické tryskové proudění má tendenci se přesunout na jih, což zvyšuje pravděpodobnost vzniku studené fronty na severní polokouli. To usnadňuje předpovědi počasí na několik týdnů.

Pokračování na další straně

-24 Global News | Latest International Breaking News Today
#Polární #vír #rozdělil #Evropu #napůl #Meteorologové #vysvětlili #teď #bude #dít

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top